תקן מעליות

תקן מעליות

המעליות ללא ספק שינו את פני האנושות. ללא מעליות לא היו גורדי שחקים ולמעשה לא היו גם בניינים שעוברים את החמש שש קומות. בזכות מעליות מתקדמות ומהירות, ניתן היום לבנות גורדי שחקים בני מעל מאה קומות, ולעלות מקומת הקרקע אל קומת הגג בתוך פחות מחצי דקה. מן הצד השני, מעליות הן גם מכונות המבוססות על מנגנונים מכאניים, שעלולים לסבול מכשלים וליקויים שיכולים לעלות בחיי אדם והרס רב לרכוש. בהתאם לכך ובכדי למנוע סיכון חיי אדם, קיים פיקוח הדוק על תחזוקת מעליות בכל מקום ובכל מבנה בכל רחבי הארץ. פיקוח זה מבוצע על פי תקן ישראלי ייעודי, תקן 2481 המפרט את כל ההיבטים הבטיחותיים והתפעוליים לגבי התקנת מעליות, אישור מעליות לשימוש, תחזוקת מעליות ועוד.

 

מהי מטרתו של תקן מעליות 2481?

על מנת להבטיח את בטיחותם של המשתמשים במעליות, יש צורך לפקח על כל הפעילות המבוצעת סביב כל המעליות הפעילות בישראל. מן הסתם, מדובר במטרה בלתי אפשרית, והפיקוח יכול להתבצע אך ורק בצורה נקודתית על בסיס דגימה מייצגת. תקן מעליות 2481 מיועד לפרט את כל ההיבטים האפשריים סביב ההתקנה, האישור והתחזוקה של מעליות, כך שכל אדם וכל גוף העוסקים בתחום, ידעו בדיוק כיצד עליהם לפעול ולמה הם מחויבים על מנת להבטיח את בטיחות השימוש במעליות בהן הם מטפלים. תקן זה מגדיר שורה ארוכה של אלמנטים טכניים ומכאניים, פרוצדורות ושגרות בדיקה תקופתית בכל חצי שנה, פרוצדורות אישור ובדיקה וכן הלאה.

 

מי אחראי לפקח על עמידה בתקן מעליות?

כאמור, הפיקוח על תחום המעליות הוא פיקוח של הרשות הרלוונטית, ובמקרה זה משרד העבודה האגף לבטיחות וגהות. יחד עם זאת, מאחר וקיבולת הפיקוח של כל משרד ממשלתי היא מוגבלת מאוד, חשוב מאוד שדווקא המשתמשים במעלית עצמם, הם אלו שיפקחו על פעילות המעלית ביום יום, וזאת באמצעות ערנות לרעשים שונים, תנודות בלתי סבירות של המעלית, שימת לב למעלית שלא מופיע בה שילוט המאשר את בדיקת המעלית במועד וכן הלאה. ערנות של המשתמשים במעלית מובילה פעמים רבות לזימון של חברות התחזוקה לצורך ביצוע תחזוקה שוטפת או תיקון ליקויים ובעיות במעלית.

כאשר מדובר במעלית בבניין משותף, הרי שהדיירים עצמם הם המשתמשים במעלית, ועליהם מוטלת אפשר לומר, החובה, לפקח במידה כזאת או אחרת על פעילותה התקינה של המעלית. אחריות זו אינה חלה עליהם על פי החוק, אך אם הם רוצים להבטיח את בטיחותם הם ואת בטיחות בני משפחתם, חשוב שיעמדו באחריות זו. גם במקומות ציבוריים, תשומת לב של המשתמשים המזדמנים במעליות יכולה לסייע בפיקוח על תקינות המעליות, וכל שצריך לעשות הוא להודיע לנציגי המקום על כל בעיה ששמים אליה לב במהלך השימוש במעלית. תקן מעליות הוא מרכיב חשוב בשמירה על בטיחות המשתמשים במעלית, אך בסופו של דבר מדובר במסמך כתוב, שאותו יש לתרגם לפעולות במציאות.

 

מי אחראי לוודא שהתקנת המעלית מבוצעת על פי התקן?

גם במקרה זה, האחריות על פי החוק היא על החברה המתקינה, ועליה לוודא שהמעלית עומדת בתקן מעליות כבר כאשר היא מיובאת לישראל. החברה צריכה לוודא שגם כל הרכיבים בהם נעשה שימוש, עומדים אף הם בתקן מעליות 2481, והתקן אכן מפרט את כל האלמנטים הטכניים לגבי כל רכיבי המנגנון של המעליות. אך כאמור, גם במקרה זה, חשוב מאוד שהמשתמשים עצמם, הלקוחות, ישימו לב שהכל אכן מתנהל כשורה, ועל פי הצורך ניתן לשכור שירותי מהנדס כדי שיסייע בתהליך הפיקוח.

 

השארת תגובה