שיפוץ מעליות

מה כולל התהליך של שיפוץ מעליות? מי הוא הגורם המקצועי שמוסמך לבצע את השיפוץ והאם בכלל נדרשת הסמכה מיוחדת לצורך ביצוע השיפוץ? כמה יכול לעלות שיפוץ כזה ובמה תלויה העלות הכוללת? איך יודעים שהמעלית זקוקה לשיפוץ? האם כדאי בכלל לשפץ או שעדיף בכלל להחליף את המעלית למעלית חדשה? בשורות הבאות ננסה לענות על שאלות אלו ועוד ולסייע לכם בקבלת ההחלטות הנכונות עבורכם לפני שאתם מזמינים גורם מקצועי לצורך שיפוץ המעלית שלכם.

מה זה בעצם שיפוץ מעליות ומה כולל השיפוץ?

שיפוץ מעלית הוא שירות שיכול לבוא לידי ביטוי בהיקפים שונים בהתאם לסוג המעלית, מספר הקומות במבנה, גיל המעלית ומצב המכאני. שיפוץ מעלית הוא שירות שאתם יכולים להזמין בכדי לחדש את מרחב הפנים של תא הנוסעים במעלית ושיפוץ מעלית הוא גם שירות שאתם יכולים להזמין בכדי להחליף את המנוע, להחליף את מערכת הכבלים, לשדרג את הכרטיסים האלקטרוניים של מחשב המעלית, להחליף מנגנוני בטיחות או הכל יחד. מה שחשוב להבין הוא ששיפוץ מעלית הוא אינו תהליך של אחזקה שוטפת והוא לא נועד לשימון צירים, גירוז כבלים והחלפת מתגים תקולים בפאנל הפיקוד של המעלית.

מי מבצע שיפוץ מעלית?

שיפוץ מעלית חייב להתבצע על ידי גורם מקצועי שעבר את ההכשרה הנדרשת לעבודה עם מעליות בכלל וקיבל רישיון מתאים מהרשויות. כאשר אתם פונים לחברת מעליות, אתם צריכים לבדוק שהחברה עצמה היא חברה מוכרת ומורשית וכן שהטכנאי הספציפי שנשלח אליכם על ידי אותה חברה הוא איש מקצוע מוסמך ומורשה לביצוע שיפוץ מעליות. הסיבה לכך היא ברורה למדי: מעלית היא כלי חשוב מאוד אבל גם כלי שיכול להיות מסוכן מאוד. בהתאם לכך, מבקשת המדינה לפקח על כל תחום המעליות ולכן קובעת שורה של תקנות וכללים לרבות פרקי זמן שבהם יש לבצע בדיקות בטיחות למעלית (כל חצי שנה) ותקנות לגבי החובה להחליף רכיבים וחלפים ולבצע כל פעולה נדרשת על מנת להבטיח את בטיחות השימוש במעלית. בתוך כך, מנהלת החברה גם את הנושא של רישוי אנשי מקצוע העוסקים בתחום ורשאים לספק שירותי שיפוץ מעליות.

כמה עולה שיפוץ מעליות?

בדומה למה שכתבנו קודם לכן בנושא של מגוון העבודות הנכללות בתהליך שיפוץ מעליות, הרי שגם בנושא עלות השירות, יש לומר שעלות זו יכולה להשתנות מאוד ממקרה למקרה ובהיקף כזה שלא ניתן לנקוב במספר אחד או אפילו בטווח מספרים שיכול לשקף עלות אופיינית לשיפוץ מעלית. כך למשל, אם במסגרת השיפוץ תבוצע החלפה של מנוע המעלית, הרי שהעלות יכולה להיות גבוהה הרבה יותר מאשר במקרה בו יש להחליף מספר חלפים נקודתיים וקטנים. החלפת כרטיסים אלקטרוניים במוח המעלית יכולה להיות יקרה הרבה יותר מהחלפת לוח הפיקוד בתא הנוסעים ושיפוץ מקיף של תא הנוסעים יכול להיות יקר הרבה יותר מהחלפת נורה, מאוורר ונורות פיקוד שרופות. הדרך הטובה ביותר לברר את העלות של שיפוץ המעלית שלכם היא להזמין איש מקצוע ולברר איתו כיצד הוא מתמחר את השירות ובהתאם לכך לבצע בדיקה ראשונית של המעלית על מנת לייצר מפרט של הפעולות שיש לבצע במסגרת השיפוץ, מפרט שעל פיו תוכלו לבקש הצעות מחיר מכמה חברות שונות.

האם כדאי לשפץ את המעלית או אולי להחליף למעלית חדשה?

הכלל אומר ששיפוץ מעלית יעלה כמעט תמיד פחות מאשר החלפת המעלית למעלית חדשה. יחד עם זאת, לכל כלל יש גם יוצאים מן הכלל. היוצאים מן הכלל הם לאו דווקא מקרים בהם עלות החלפת המעלית היא זולה יותר מעלות שיפוץ מעלית, אלא מקרים בהם על אף העלות הגבוהה יותר של החלפת המעלית, זה עדיין נכון להחליפה מאשר לשפץ אותה. מקרים אלה אופייניים בעיקר למצבים בהם מדובר במעליות ישנות מאוד שגם שיפוץ שלהן אולי יפחית מאוד את מספר קריאות השירות, אך עדיין ישמר רמה נמוכה של חוויית שימוש במעלית. את ההחלטה על החלפת מעלית מול שיפוץ המעלית, יש לקבל על בסיס ההעדפות האישיות שלכם, על בסיס התקציב העומד לרשותכם לטובת העניין וכדאי גם להתייעץ עם איש מקצוע שייתן את ההמלצות שלו בעניין זה ואולי גם יפסוק חד משמעית שכדאי להחליף את המעלית, גם אם זה עולה יותר.

השארת תגובה