מעלית שבת

מעלית שבת

כידוע לכל יהודי, ביום שבת אסור לנו להפעיל מכשירים חשמליים, ולמעשה אסור לנו גם לגרום בפעולותינו להפעלה של זרם חשמלי. השאלה מה עושים אנשים דתיים המתגוררים בקומות עליונות ואינם יכולים לעלות את המדרגות באופן עצמאי, ונזקקים לסיוע של מעלית ביום שבת. ובכן, לשם כך בדיוק נועדה מעלית שבת. הרעיון שעומד מאחורי מעלית שבת הוא פשוט: המעלית עוצרת בכל קומה, פותחת את הדלתות וסוגרת אותן לאחר מספר שניות, מתקדמת לקומה הבאה וכן הלאה. באופן זה, האדם המשתמש במעלית לא מפעיל כל זרם חשמלי. הזרם החשמלי פועל מעצמו, ובין שייעשה במעלית שימוש ובין שלאו, המעלית תמשיך את פעילותה כרגיל.

 

האם המעלית פועלת כך לאורך כל השבת?

מעלית שבת מיועדת למלא את הצרכים של האנשים הדתיים במבנה. בהתאם לכך, אפשר לתכנת אותה לביצוע פעולתה בשעות ספציפיות או לאורך השבת כולה. כך למשל, כאשר מדובר במעלית בבית מלון, המעלית צריכה להמשיך בפעולתה לאורך השבת כולה, אך כאשר מדובר בבניין פרטי, ניתן לתכנת את המעלית כי תפעל אך ורק בשעות מסוימות ולפרקי זמן קצובים.

 

האם ניתן להמיר מעלית קיימת למעלית שבת?

התשובה היא בהחלט כן. מעלית שבת היא מעלית רגילה לחלוטין שנוסף לה רכיב תכנות, המאפשר להגדיר את פעולתה ולתכנת את כל הפרמטרים הדרושים. בהיעדר רכיב זה, בעיקר במעליות ישנות, ניתן לבחון את האפשרות להוסיף אותו, ובמקרים רבים זה אכן אפשרי. במעליות החדשות מגיעה כבר האופציה של מעלית שבת באופן מובנה, וכל שצריך לעשות כדי להפעיל את המעלית כמעלית שבת הוא לסובב מפתח פיקוד קטן בלוח הפיקוד של המעלית.

אם אתם מעוניינים להוסיף מעלית לבניין שלכם ולאפשר לה לעבוד גם כמעלית שבת, או להמיר את המעלית הקיימת שלכם למעלית שבת בימי שבת, מומלץ לפנות לחברת מעליות המתמחה בתחום זה, או לחברה לניהול פרויקטים בתחום הנדל"ן, שתוכל לסייע לכם בחיבורים עם אנשי המקצוע הנכונים ובייעוץ לגבי האפשרויות העומדות בפניכם והאפשרות המתאימה לכם ביותר, בהתאם למספר הדיירים, התקציב העומד לרשותכם, רמת המורכבות הנדרשת מרכיב התכנות וכדומה.

 

כמה עולה להמיר מעלית למעלית שבת?

עלות ההמרה של מעלית רגילה למעלית שבת לא אמורה להיות גבוהה במרבית המקרים. צריך להבין דבר פשוט: מעלית שבת היא למעשה לא מעלית, אלא פונקציה של מעלית. מעלית שבת היא מעלית לכל דבר ועניין ובהמרת מעלית קיימת למעלית שבת, כל שצריך לעשות הוא להוסיף רכיב תכנות מסויים ללוח הפיקוד של המעלית, אבל אין צורך בשינוי מנגנון הפעולה של המעלית, בהחלפת מנוע של המעלית או בביצוע פרוצדורות מורכבות עם מבנה המעלית כולו. בהתאם לכך, עלות ההמרה אינה אמורה להיות גבוהה במיוחד, לבטח כאשר העלות נחלקת בין כלל הדיירים בבניין, באופן שאינו מעמיס על דייר אחד באופן ספציפי.

מעלית שבת

הכללת הפונקציה בבניינים חדשים

אם אתם נכנסים לבניין חדש ובבניין צפויה להיות מותקנת מעלית, חשוב לוודא כי המעלית תתפקד גם כמעלית שבת. במרבית המקרים, כאשר ישנה אוכלוסייה מעורבת, תהיינה שתי מעליות, האחת תתפקד כמעלית שבת, והשנייה תהיה פנויה לדיירים שאינם שומרים שבת ויכולים להשתמש במעלית באופן חופשי ורגיל. יחד עם זאת, לא בכל מבנה ניתן להתקין שתי מעליות, ולא בכל מבנה יהיו כלל הדיירים מוכנים לעשות זאת רק לטובת מעלית שבת. בהתאם לכך, חשוב לבחון את הדברים מראש, ועל פי הצורך לבחור גם בדירה בקומות הנמוכות, באופן שלא יצריך שימוש במעלית כלל.

כאשר האוכלוסייה היא דתית הומוגנית, לא אמורה להיות בעיה, ואם כל הדיירים שומרים שבת, הרי שגם המעלית היחידה שתותקן בבנייה, תתפקד כמעלית שבת ביום שבת. אבל כאמור, את כל הדברים האלה יש לוודא מראש.

 

הוספת מעלית שבת לבניין

הוספת מעלית שבת לבניין היא בהחלט אפשרית, אלא שהעיקר פה הוא הוספת המעלית, כשהשבת היא רק פונקציה במעלית. לצורך כך יהיה עליכם להשיג היתרי בנייה להוספת המעלית, לגייס את אנשי המקצוע הנדרשים, לגבש תכנית בנייה עבור הוספת המעלית, ולבסוף לגייס את אנשי המקצוע הנדרשים. בתוך התהליך כולו, חשוב לוודא שהמעלית תתפקד בסוף גם כמעלית שבת, ואת זה יהיה עליכם לעשות מול אנשי המקצוע האחראיים על התהליך כולו.

 

השארת תגובה