מעלית ביתית

האם מעלית ביתית היא מעלית לכל דבר ועניין כמו מעלית המותקנת בבניינים משותפים? האם מעלית ביתית דורשת פיר ייעודי? על פני כמה קומות ניתן לפרוש מעליות ביתיות? מי מבצע מכירה והתקנה של מעליות ביתיות? האם מעליות ביתיות דורשות תחזוקה שוטפת בדומה למעליות בבניינים משותפים? כל התשובות על כל השאלות, בשורות הבאות.

מהי מעלית ביתית והאם מדובר במעלית זהה למעלית בבניינים משותפים?

ובכן, אם אתם מחפשים פתרון לניוד בין הקומות השונות בבית, חשוב תשימו לב למינוחים הספציפיים שמשתמשים בהם בשיחות איתכם. מעלית ביתית כמוה כמעלית רגילה בבניינים משותפים. המשמעות היא שאת המעלית הזאת ניתן למתוח על פני כמות רבה של קומות, הרבה מעבר למה שקיים בבתים פרטיים, גם הגדולים ביותר שבהם. המשמעות היא שמעלית כזאת יודעת לספק את הפונקציונליות המאפשרת פיזור של מספר נוסעים בקומות שונות ואיסוף של הנוסעים מכל קומה על פי הזמנה. המשמעות היא גם שמעלית כזאת דורשת פיר ייעודי שבו תותקן המעלית על מנת לנוע בין הקומות.

לעומת מעלית ביתית, ישנו פתרון נוסף שנקרא מעלון. פתרון זה הוא פתרון בסיסי וראשוני הרבה יותר, ומיועד למעשה לבצע פעולה של הגבהה והנמכה בין שתי קומות בלבד. לא מדובר בפתרון שפועל בצורה ממוחשבת לאיסוף ופיזור של נוסעים בקומות השונות אלא בפתרון שיודע לעלות לגובה מסוים ולרדת ממנו ומן הסתם, מדובר בפתרון פונקציונלי הרבה יותר שלא קשור לנוחות שמחפשים בהזמנת מעלית ביתית.

האם מעלית ביתית דורשת תחזוקה שוטפת?

ובכן, התשובה היא בהחלט כן. על פי החוק הנהוג במדינת ישראל, כל מעלית שהיא, ולא משנה אם מדובר במעלית בבניין משותף או במעלית המותקנת בבית פרטי, חייבת לעמוד בשורה של כללים ותקנות על מנת לקבל רישיון הפעלה. בין התקנות ישנה תקנה המחייבת ביצוע אחזקה שוטפת של המעלית, שימון המנוע, גירוז כבלים, טיפול ואחזקה של מנגנוני הבטיחות ותא הנוסעים הפנימי וכן הלאה. כמו כן, אחת לחצי שנה חייבת להתבצע בדיקה מקיפה של מגנוני הבטיחות של המעלית ושל המנגנונים בכלל על מנת לאשר את בטיחות ההפעלה שלה. המשמעות היא שבהחלטה על התקנת מעלית ביתית, אתם מקבלים גם את ההחלטה לממן תשלום קבוע לחברת מעליות שתספק לכם את שירות האחזקה השוטף. בכלל זה, עליכם לקחת בחשבון עלויות תיקון, החלפת חלפים, שיפוץ מעלית וקריאות שירות שונות.

אחרי שאמרנו את זה, חשוב להבין שמעליות מודרניות הן מכשירים הנדסיים מאוד מתקדמים ואמינים וכמות התקלות שאתם צפויים לחוות בשימוש במעלית ביתית צפויה להיות מינורית וזניחה ביחס לערך שאתם מקבלים מהמעלית, כך שצריך לקחת את הדברים בפרופורציות הנכונות.

מי מבצע מכירה והתקנה של מעלית ביתית?

תחום המעליות בישראל הוא אינו תחום שבו קיימת תחרות עזה בין עשרות רבות של ספקים, אך הוא תחום מספיק גדול בכדי לאפשר לכם לבחור בצורה מושכלת את הספק המתאים לכם ביותר. בהתקנת מעלית ביתית אתם רוצים לפנות לחברות מתמחות המתמקדות בתחום של פתרונות לבתים פרטיים כדוגמת מעלון לבית, מעלון לנכים ומעליות ביתיות. חברות אלה מספקות גם את המעליות עצמן על בסיס בחירה מקטלוג עם אפשרות של התאמה אישית של מגוון פרמטרים ופונקציות תפעוליות, הן מספקות את שירות ההתקנה על כל תהליך הבנייה הנדרש על מנת להתאים את הבית להתקנת המעלית והן מספקות גם את שירותי האחזקה השוטפת של המעלית.

אם כבר הזכרנו את נושא הבנייה והכנת הבית להתקנת המעלית, חשוב לדעת שהתקנת מעלית ביתית תדרוש מכם קבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. דברים אלה נכונים לבטח כאשר המעלית מותקנת מחוץ לבית ודורשת בניית פיר כהרחבה של המבנה, אך גם כאשר המעלית נבנית לגמרי בתוך המבנה עצמו מבלי שניתן להבחין בכך כלפי חוץ. הסיבה לכך היא שחובת הוצאת היתר בניה חלה גם על מקרים בהם נעשים שינויים מבניים שעלולים להשפיע על חוזקו המבני ויציבותו של המבנה, ופתיחת פיר מעלית והתקנת מעלית היא בהחלט פעולה שנחשבת לשינוי מבני כזה. יחד עם זאת, אם תגישו תכנית בנייה מסודרת ואם לא קיימת מניעה בטיחותית מובהקת, ברובם המכריע של המקרים יאושר לכם ההיתר ותוכלו להתקין את המעלית בתוך זמן קצר.

השארת תגובה