מעלון מחיר

מה זה בדיוק מעלון? האם גם פלטפורמה להעלאה והורדה של עגלת נכים לאורך מתווה של גרם המדרגות נחשבת למעלון? מהם הסוגים השונים של מעלונים ואיך בוחרים את הסוג המתאים ביותר לצרכים שלכם? לבסוף, כמה עולה מעלון ומהם הפרמטרים שמשפיעים על עלותו? על שאלות אלו ועוד נענה ממש פה בשורות הבאות.

מה זה מעלון?

מעלון הוא מתקן המיועד לשמש כמעלית נקודתית למעבר בין קומות באותו מבנה/ דירה. בניגוד למעלית שמשרתת את הציבור הרחב ומיועדת לפזר נוסעים בין מספר קומות שונות עם יכולת של כל נוסע להגדיר בדיוק את הקומה בה הוא רוצה לעלות או לרדת, מעלון הוא מתקן מאוד ספציפי שמיועד להגביה או להנמיך, בדרך כלל נוסע אחד, בין שתי קומות שיש ביניהן חלל שמחבר ביניהן, בין שמדובר בגרם מדרגות ובין שמדובר במרחב חוץ או מרחב פנים פתוח המקשר בין הקומות.

מהם הסוגים השונים של מעלונים?

כיום קיים מגוון גדול מאוד של מעלונים המיועדים לספק פתרון למגוון מצבים ובעיקרם ניוד של נכים על כסא גלגלים, אנשים מבוגרים ואנשים בעלי קשיי התניידות, בין קומות שונות בתוך מבנה. סוגי המעלונים נבדלים זה מזה גם בשיטת הפעולה שלהם וגם במנגנון ההפעלה שלהם. בקטגוריה של שיטת פעולה אפשר למנות שלושה סוגים מרכזיים של מעלונים:

  • מעלון מדרגות – מעלון מדרגות הוא בעצם פלטפורמה שטוחה שעליה ניתן לעלות עם כסא גלגלים או בלעדיו. מעלון זה מעוגן לקיר של גרם המדרגות כך שהירידה והעלייה באמצעותו מתבצעת לאורך מתווה גרם המדרגות. מעלון זה אידיאלי למבנים בהם אין כל אפשרות לנוע בין קומות המבנה, אלא דרך המדרגות המחברות ביניהן.
  • מעלון הגבהה קבוע/ נייד – מעלון הגבהה הוא מנגנון המתפקד כמו מעלית קטנה ודומה במידה רבה לבמת הרמה או למלגזה. מעלון זה הוא מתקן אנכי בעל פלטפורמה עליה אפשר לעלות עם כסא גלגלים ובלעדיו. לאחר העלייה, לחיצה על כפתור אחד תגביה את הפלטפורמה לגובה מסוים שיאפשר לנוסע לרדת בקומה העליונה. לחילופין משמש המנגנון גם למעבר מהקומה העליונה לקומה התחתונה באמצעות הנמכת הפלטפורמה. מעלון הגבהה יכול להגיע בפורמט קבוע המעוגן לקיר המבנה או בפורמט נייד שמאפשר להזיז את המעלון ממקום למקום על פי הצורך.
  • מעלון חוץ – מעלון חוץ הוא למעשה מעלון הגבהה שמיועד למרחבי חוץ. מעלון זה מיועד למקרים בהם החיבור בין הקומות מתאפשר אך ורק דרך המרחב החיצוני למבנה ולא בתוכו, למשל הגבהה מן הקרקע אל גובה דלת המרפסת או דלת ייעודית שנפתחה בקיר המבנה במיוחד למטרה זו.

מפרט המעלית

מעלונים יכולים להיבדל זה מזה גם על בסיס מנגנון ההפעלה שלהם ובהקשר זה ישנם שני סוגים מרכזיים של מנגנוני הפעלה:

  • מנוע חשמלי – מעלון בעל מנוע חשמלי מבוסס על הגבהת והנמכת פלטפורמת המעלון באמצעות מנוע חשמלי המניע באופן ישיר את הפלטפורמה לכל כיוון.
  • מנגנון הידראולי – מנגנון המבוסס על צנרת הידראולית המכילה שמן הידראולי המאפשר את הגבהת והנמכת הפלטפורמה באמצעות הגבהת או הנמכת מידת הלחץ ההידראולי בתוך הצנרת.

כמה עולה מעלון?

בבחירת מעלון מחיר הוא בהחלט פרמטר שיכול ואמור להשפיע על ההחלטה שלכם. יחד עם זאת, השפעתו של המחיר לא יכולה לגבור על המענה לצורך. עלות התקנת מעלון כוללת למעשה גם את רכישת המעלון עצמו וגם את ההתקנה שלו. התקנת מעלון מדרגות היא היקרה ביותר והמורכבת ביותר, בעוד שמעלון נייד אינו דורש התקנה כלשהי. מצד שני, בבחירת מעלון מחיר המעלון חייב להילקח בחשבון ביחס ליכולת של המעלון לענות על הצורך שלשמו הוא נרכש. בשלב ראשון אתם רוצים לבחון את כלל דגמי המעלונים הקיימים ולהחליט עם דגמים ספציפיים שיכולים לספק לכם את המענה הטוב ביותר לצורך. רק לאחר מכן אתם רוצים לבצע השוואת מחירים בין הדגמים השונים ובין בתי העסק השונים המוכרים אותם ובהתאם לכך להתכנס לדגם הספציפי שמקיים את האיזון הקדוש בין המענה לצורך ובין מסגרת התקציב שעומדת לרשותכם לטובת העניין.

את כל תהליך ההזמנה של המעלון כדאי שילווה איש מקצוע שמייעץ לכם, חושף אתכם בפני כלל האפשרויות הזמינות עבורכם ומסייע לכם לקבל החלטה סביב הדגם המתאים לכם ביותר בכפוף למגבלות התקציב שאתם כפופים להן.

השארת תגובה