מעלון לנכים

מהם הפרמטרים שעליכם לבדוק לפני שאתם בוחרים מעלון לנכים? האם ישנם מעלונים שהם ייעודיים לנכים על כסא גלגלים לעומת מעלונים אחרים שמיועדים לנכים שאינם על כסא גלגלים? האם זה נכון שתמיד כדאי להזמין מעלון שמתאים גם לכסא גלגלים? האם מעלון המיועד לנכים יכול לשמש גם אנשים אחרים באותו הבית? כמה עולה מעלון לנכים? בשורות הבאות ננסה לענות על כלל השאלות הללו ועוד.

האם מעלון לנכים מיועד לנכים בלבד?

ובכן, נתחיל בכך שמעלון הוא מתקן הגבהה והנמכה בין קומות בתוך מבנה ושהוא אינו ייעודי לנכים בלבד. לצורך העניין, לאחר שהתקנתם מעלון בבית, תוכלו להשתמש בו לא רק לצורך הגבהה והנמכה של נכים על כסא גלגלים, אלא גם לצורך סיוע בניוד אנשים מבוגרים או אנשים קשי תנועה ואפילו לצורך ניוד של חפצים בין הקומות. מעלון הוא למעשה פלטפורמת הגבהה והנמכה המסוגלת לשאת משקל מסוים וכל מה שעומד במסגרת המשקל הזה יכול להיות מנויד בין הקומות באמצעות המעלון. אחרי שאמרנו את זה, מעלונים שונים בנויים בצורות שונות ולא כל מעלון מתאים למשל, לנשיאת נכים על כסא גלגלים, מה שאומר שלפני הזמנת המעלון חשוב שתבחנו את ההתאמה שלו לפרמטרים הדרושים לכם.

התאמת המעלון למשתמש המיועד

ובכן, תחילה עליכם להגדיר למי מיועד המעלון – האם הוא מיועד לניוד נכה על כסא גלגלים? האם הוא מיועד לניוד נכה בעל כושר תנועה עצמאית אך בעל הגבלה תנועתית? האם הוא מיועד לנשיאת אנשים כבדי משקל המתקשים בתנועה? האם הוא מיועד לנייד אנשים מבוגרים המתקשים ללכת ולעלות או לרדת במדרגות? כפי שהסברנו קודם לכן, מעלונים הם מתקנים מאוד ורסאטילים ומעלון המיועד לנכים על כסא גלגלים ניתן להתאמה גם לצורך נשיאת אנשים אחרים המתקשים בתנועה. יחד עם זאת, ישנה חשיבות רבה לכך שהמעלון יוכל לשרת את הנכה הספציפי על המגבלות הספציפיות מהן הוא סובל ולעשות את זה בצורה בטוחה לחלוטין.

כך למשל, במידה והמעלון מיועד לנכה שאינו מוגבל לכסא גלגלים אך מתקשה לעמוד וללכת, חשוב שהמעלון יכלול בתוכו מנגנון ישיבה חזק ויציב בעל אפשרות קשירה ואבטחה של הנכה בזמן התנועה במעלון. הזמנת מעלון בעל פלטפורמה לנשיאת כסא גלגלים אך ללא מושב מתאים היא אפשרות, אך היא לאו דווקא האפשרות המתאימה ביותר לכל נכה.

מהם הפרמטרים שעליכם לקחת בחשבון לפני בחירת מעלון לנכים?

בבחירת מעלון לנכים אתם רוצים לבדוק מספר פרמטרים כדלהלן:

התאמת המעלון למרחב שבו הוא אמור להיות מוצב – האם ישנו מרחב מספיק לבחירת מעלון הגבהה או שהמעבר בין הקומות אפשרי רק דרך גרם המדרגות מה שיחייב הזמנת מעלון מדרגות.

כושר נשיאת המשקל של המעלון – במיוחד כשמדובר באנשים הסובלים ממשקל עודף חריג, יש לוודא שהמעלון מיועד לשאת את המשקלים שהוא צפוי לשאת.

מנגנוני בטיחות – יש לוודא שהמעלון כולל את כל מנגנוני הבטיחות הנדרשים א' לאבטחת המשתמש במעלון בזמן השימוש (מעקה היקפי, מושב יציב, חגורת בטיחות וכדומה) וב' למניעת צניחה של המעלון באמצעות בלמי חירום

התאמת המעלון לצרכים שלכם

התאמת המעלון למשתמש הייעודי כפי שפירטנו בפסקה הקודמת גם היא חשובה מאוד ונחשבת לפרמטר חשוב בבחירת מעלון לנכים. מעבר לכל אלה, עליכם לקחת בחשבון שיקולים של גישה לנקודת חשמל, הסרת מכשולים לתנועת המעלון, רוחב המעלון ורוחב דלת או מעבר העלייה והירידה אל המעלון וממנו וכן הלאה.

כיום, תוכלו למצוא דגמים שונים של מעלון לנכים, המבוססים על מנגנונים מודולריים המאפשרים להשתמש בהם גם לצורך נשיאת נכה על כסא גלגלים וגם לצורך נשיאת אנשים במושב ייעודי ומאובטח. דגמים מסוימים מאפשרים שימוש במעלון בשני מצבים אלה באמצעות פתיחה וסגירה של מנגנון ישיבה ואחרים מאפשרים ניתוק של פלטפורמת כסא גלגלים והחלפתה במושב מאובטח ולהיפך. ככלל, האפשרויות העומדות בפניכם בבחירת מנגנון לנכים הן רבות ומגוונות ולכן חשוב שתכירו את כל האפשרויות האלה ושתסתייעו בעצה וייעוץ של גורם מקצועי שיבהיר לכם את המשמעויות של כל אפשרות כזאת ואת מידת הרלוונטיות שלה אליכם.

מבחינת העלות של מעלון לנכים, עלות זו יכולה להשתנות מאוד בהתאם לסוג המעלון שאתם בוחרים ולכן הדרך הטובה ביותר לבירור המחיר היא באמצעות החלטה על מספר דגמים ספציפיים וביצוע השוואת מחירים בין כמה דגמים ובין כמה ספקים אפשריים.

השארת תגובה