אחזקת מעליות

מעלית היא ללא ספק אחת ההמצאות החשובות ביותר במאה העשרים, המצאה שבזכותה יכולנו להרים את הבניינים שלנו לגובה, לבנות בנייני מגורים משותפים גבוהים ואפילו גורדי שחקים בעלי עשרות ומאות קומות. יחד עם זאת, מעלית היא גם כלי מכני הנדסי שכאשר הוא חווה תקלה, הרי שהוא יכול לייצר סיכון בטיחותי עצום. בדיוק מהסיבה הזאת, מחייב החוק בישראל, ולמעשה בעולם כולו, לבסס שגרה של אחזקת מעליות עבור כל מעלית בכל מבנה. מה זה בעצם אחזקת מעליות? מי מספקת את השירות של אחזקת מעליות? האם אתם חייבים לתחזק את המעלית שלכם? כל כמה זמן צריך לבצע עבודות תחזוקה? מה כוללות עבודות התחזוקה? על שאלות אלו ועוד נענה בשורות הבאות.

מה זה אחזקת מעליות ומהן עבודות האחזקה הנכללות בה?

אחזקת מעליות היא פרוצדורה תקופתית שיש לבצע בכל מעלית על מנת לוודא את תקינות כלל המערכות בה ולבצע פעולות מסוימות המיועדות למנוע תקלות עתידיות ולהאריך את חיי המעלית. כאשר המעלית נתקעת וקוראים לטכנאי מעליות, הטכנאי לא מבצע עבודות אחזקה אלא תיקון של התקלה הספציפית שהובילה לתקלה. כמובן שבמסגרת תיקון תקלה, צריך הטכנאי לבצע בדיקות נוספות על מנת לוודא שהתקלה לא נבעה מגורמים שיכולים לפגוע בבטיחות הכוללת של המעלית, אבל תיקון מעלית אינו נכלל בסל העבודות שנכללות במסגרת אחזקת מעליות.

בתהליך של אחזקת מעליות מבוצעות כמה בדיקות מרכזיות ובהן בדיקת כבלי המתכת שמפעילים את המעלית, בדיקת תקינות מנוע המעלית, בדיקת בלמי חירום, בדיקת קורות פלדה, בדיקת רכיבי בטיחות במעלית, בדיקת דלתות המעלית ובדיקת לוח הפקדים. כמו כן מבוצעות פעולות תחזוקה שונות כדוגמת שימון כבלים, הוספת שמן מנוע, גירוז חלקים נעים, החלפת מנורות שרופות, תיקון ליקויים שוטפים בלוח הפקדים וכן הלאה. ככלל, כל העבודות וכל הבדיקות המבוצעות במסגרת התהליך של אחזקת מעליות נועדו לשלול תקלות בטיחות ולבצע פעולות שישללו תקלות כאלה בעתיד הנראה לעין.

האם אתם חייבים לדאוג לתחזוקת המעלית שלכם ומי מבצע אותה?

אחזקת מעליות היא אינה אופציה שניתנת לכם כחלק מהרצון שלכם לשמור על הרכוש שלכם. מעלית היא מערכת יקרה מאוד ומן הסתם סביר מאוד שתרצו לשמור עליו, אך הנושא של אחזקת מעליות אינו כפוף לרצון הזה שלכם, אלא לחוק ועל פי החוק חייבת כל מעלית להיות מתוחזקת על פי שורה של כללים והוראות המפורטים בחוק. כך למשל, פעולות התחזוקה חייבות להתרחש אחת לחצי שנה והטכנאי שביצע את עבודות האחזקה חייב לתלות מדבקה בתוך המעלית, המציינת את המועד שבו נעשו פעולות האחזקה האחרונות והמועד הבא שבו יש לבצע עבודות אחזקת מעלית פעם נוספת (כאמור כל חצי שנה). התקנות מפרטות מי חייב לבצע את עבודות האחזקה ומהן הפעולות ההכרחיות שיש לבצע במסגרת זו. הוראות אלה הן הוראות מחייבות ולא נתונות לשיקול דעתם של דיירי הבית.

אחזקת מעליות הוא שירות הניתן על ידי מספר חברות הפועלות בישראל ומספקות שירותי תחזוקה ותיקון מעליות. כל טכנאי שעובד עם מעליות חייב לעבור את ההכשרה הנדרשת ולקבל הסמכה ורישוי מתאימים על פי החוק. המשמעות היא שגם טכנאי פרטי שאינו עובד במסגרת חברה מסודרת, יכול לספק שירותי אחזקת מעליות כל עוד הוא עומד בקריטריונים המוגדרים בחוק. יחד עם זאת, ככלל רצוי לעבוד עם חברות המעסיקות טכנאים שכירים והסיבה לכך, על אף שתישמע לכם מעט מוזרה, היא אמיתית לגמרי.

טכנאי עצמאי הוא למעשה בעל עסק וככזה יעשה כל שיוכל בכדי למקסם את הרווחים שלו. רצון זה למקסם רווחים יכול לעיתים לגרום לטכנאי לעגל פינות ולפתח ראייה סלקטיבית סביב תקלות שמתחילות להתהוות, הכל במטרה לחסוך בחלפים ובזמן עבודה. לעומתו, טכנאי שכיר מקבל את שכרו באופן קבוע ולכן אינו שוקל שיקולי רווח כאלה. טכנאי שכיר עובד על פי פרוטוקול ברור ולכן אין כל חשש לעיגול פינות, לפחות לא מהמניע של רווח. חשוב לציין כי אין בדברים אלה כדי לומר שטכנאים עצמאים אינם מקפידים על הכללים וההוראות באופן מכוון, אך בהחלט ייתכנו מצבים בהם יאמצו לעצמם אותם טכנאים פרקטיקות שונות שיכולות בסופו של דבר לפגוע באיכות עבודתם, אף אם הם אינם חשים בכך ולבטח לא עושים זאת בצורה מכוונת.

בנוסף לכך, חברות אחזקת מעליות מחזיקות בתוכן ידע ארגוני נרחב יותר, ניסיון רב יותר ויש להן גמישות רבה יותר בפרישת הטכנאים שלהם ברחבי הארץ ובמענה לקריאות שירות. ואחרי שאמרנו את זה, גם בחברות אחזקת מעליות יכולות להיווצר תקלות ברמת השירות וברמה המקצועית ולכן בהחלט מומלץ לבחון כמה חברות במקביל ולהבטיח שאתם עושים את הבחירה הנכונה. המלצות וחוות דעת מקצועיות יכולות לסייע לכם בהיבט זה ולכן מומלץ מאוד להשתמש בהן. בסופו של דבר, מדובר בבטיחות שלכם, של הקרובים לכם ושל כל דיירי הבניין ולכן לא מומלץ לקחת בקלות ראש שום דבר שקשור בבחירת נותן השירות שיהיה אחראי על אחזקת המעלית שלכם.

השארת תגובה